Babia Góra jednodniowa wycieczka. Jak dojechać i co zobaczyć?

0 Comments

Babia Góra - widoki

#Rusz dupe #Żyj ciekawie – pierwszy plan podróży na Babią Górę

Hej, od dziś rusza nowy cykl wpisów na moim blogu. Będzie to garść informacji na temat jakiegoś miejsca lub atrakcji turystycznej. Zawierał będzie zbiór przydatnych informacji, ciekawostek, odpowiedzi na pytania jak dojechać, gdzie się zatrzymać, co zjeść … Spróbuje także oszacować koszty. Wpisy te będą tak naprawdę zbiorem informacji  i zarysem planu mojej przyszłej podróży, wycieczki, weekendowego wypadu 🙂 Mam nadzieję, że się wam spodoba.

Babia Góra – garść informacji.

Jest najwyższym szczytem Beskidów mającym 1725 m n.p.m, drugim najwyższy szczytem w Polsce po Tatrach.  Rozciąga się z niego piękny widok na całą panoramę kotliny Orawsko-Nowatorską, pasma Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Makowskiego, Wyspowy, Mały, Gorce. Przy bezchmurnym niebie możemy podziwiać Tatry, zarówno te polskie, jak i słowackie, a nawet dostrzec jezioro Żywieckie. Cały masyw górski znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Przed wejściem na teren parku należy zakupić bilet – koszt 5 zł normalny i 2,5 zł ulgowy.

Nieprzypadkowo nazywana “Matką Niepogód”. Na jej szczycie panują zmienne warunki atmosferyczne. Wyruszając szlakiem trzeba być przygotowanym i zabrać ze sobą odpowiednie ubranie. Bywa często tak, że wędrówka rozpoczyna się w słoneczny ciepły dzień, bezchmurny i bezwietrzny, a kończy nagłym załamaniem pogody, silnym wiatrem i przenikliwym chłodem. Góra jest nieprzewidywalna i nieposkromiona. Stawia wyzwanie, zachęca niepowtarzalnymi wschodami i zachodami słońca. “Kapryśnica” – nazwana przez mieszkańców i turystów.

 

Wspinaczka pośród rosnącej kosodrzewiny, widoki na pobliskie pasma górskie. Piękne wschody i zachody słońca połączone ze zmienną pogodą. Krajobraz na szczycie przypominający alpejskie, kamieniste i bezleśne zbocza porośnięte trawami. Przypominający bardziej wysokie szczyty Tatr, niż porośnięte lasem góry Beskidów.  Dość łatwe podejścia od wschodniej strony i trudne od zachodniej. Diablak – piękne widoki, nieprzewidywalna pogoda i spora dawka sportowej adrenaliny.

Diablak został owiany licznymi legendami, obrósł w ludowe wierzenia i stał się gratką dla górskich opowieści. Jedna z legend mówi, że kamieniste zbocza Babiej Góry są pozostałością po mieszkającej tu babie-olbrzymie, która wysypała jej przed swoją chatą. Kolejna opowiada, że wspomniana baba byłą kochanką zbójnika -skamieniałą z żalu, zobaczywszy martwe ciało ukochanego. Jeszcze inna głosi o jaskini, gdzie zbójnicy ukrywali swoje branki.

Babia Góra jak dojechać samochodem, skąd wyruszyć na szczyt? 

Najprostszym sposobem na dostanie się pod Babią Górę jest podróż samochodem. Dla tych co nie posiadają auta lub nie chcą nim jechać zostaje komunikacja autobusowa lub pociągi. 

Wybierając dojazd busem lub pociągiem najlepiej dostać się do Krakowa. Stąd odjeżdża ich najwięcej do Suchej Beskidzkiej lub samej Zawoi. Kupując bilet bezpośrednio do Zawoi – jest to najdłuższa wieś w Polsce licząca 18 km:), polecam wysiąść na ostatnim przystanku Zawoja Markowa Pętla. Stąd zielonym szlakiem idziemy do schroniska na Markowych Szczawinach, a następnie czerwony lub żółty bezpośrednio na szczyt. Możemy także dojechać busem na najpopularniejsze miejsce wyjścia na Diablak, czyli parking przy Przełęczy Krowiarki. 

Jadąc autem najpopularniejszym miejscem startu będzie wyruszenie z Przełęczy Krowiarki. Na miejscu mamy do dyspozycji 2 parkingi. Jeden bezpośrednio przy szlaku, drugi około 300 m poniżej. Koszt za godzinę korzystania z parkingu wynosi 5 zł, a za cały dzień 15 zł. Drugim ciekawym miejscem startu, jest parking niedaleko przystanku Zawoja Markowa Pętla. Stąd zielonym szlakiem udajemy się do schroniska Markowe Szczawiny, samo podejście jest dość męczące i strome, dlatego warto chwilę w nim wypocząć nim ruszymy bezpośrednio na szczyt Babiej Góry. Następnie wybieramy jeden z dwóch szlaków – żółty Percią Akademików lub czerwony przez Przełęcz Barona.

Szlaki prowadzące na Babią Górę. Skąd zacząć podejście?

Na szczyt prowadzi kilka szlaków, w tym wpisie wymienie tylko 3 najbardziej popularne. Rozpatrzymy 2 trasy zaczynające się na Przełęczy Krowiarki i jedną w  Zawoja Markowa Pętla. W każdym przypadku kończą się one w miejscu wyjścia/startu. 

szlaki prowadzące na Babią Górę

Zaczynamy na parkingu przy Przełęczy Krowiarki, tutaj do wyboru mamy dwa szlaki czerwony i niebieski. Jako trzeci wariant trasy podam wyruszenie zielonym szlakiem z parkingu przy Pętli Zawoja Markowa. Trasa od dwóch opisanych poniżej różni się tylko dojściem do schroniska.

Czerwony szlak – Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Gówniak – Babia Góra (stąd możemy zawrócić z powrotem lub iść dalej robiąc pętle) – dalej szlakiem czerwonym przez Przełęcz Barona, lub szlakiem żółtym przez Perć Akademików dotrzemy do schroniska Markowe Szczawiny – następnie szlakiem niebieskim do Przełęczy Krowiarki.

Niebieski szlak – niebieski szlak jest tak naprawdę odwróceniem szlaku czerwonego. Przełęcz Krowiarki – Schronisko Markowe Szczawiny – tutaj wybieramy szlak żółty – Perć Akademików lub czerwony przez Przełęcz Barona – Babia Góra – Gówniak – Kępa – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

Długość trasy przez Przełęcz Barona: 13,4 km, suma przewyższeń około 860m, trasa nadająca się do zdobycia o każdej porze roku, czas na przejście około 6h.

Długość trasy przez Perć Akademików: 12,8 km, suma przewyższeń około 720 m, szlak na każdą porę roku, dość trudny ze względu na wspinaczkę po szczeblach na wysokość około 8m, czas na przejście około 5:20h.

Jeśli zaczynaliśmy podejście od parkingu przy Zawoja Markowa Pętla powinniśmy doliczyć około 3,2 km i około 1:40h czasu.

Atrakcje w okolicy Babiej Góry, które warto zobaczyć. 

  1. Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego,
  2. Centrum Górskie Korona Ziemi
  3. Kapliczka Zbójnicka w Centrum Zawoi – Policzne
  4. Skansen im, Józefa Żaka w Zawoi Markowej,
  5. Kolej Krzesełkowa na Mosorny Groń,
  6. Wodospad na Mosornym Potoku,
  7. Funkcjonuje tutaj wiele innych wyciągów narciarskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *