Chata u Rybaka – galeria rybacka w Jezierzanach

0 Comments

U Rybaka czyli galeria rybacka inaczej…


Galeria rybacka w Jarosławcu, a w zasadzie w oddalonych o 2 km Jezierzanach jest swoistego rodzaju muzeum rybołówstwa. Możemy znaleźć tam setki eksponatów przypominających o dziejach tutejszych mieszkańców, życiu oraz narzędziach jakie wykorzystywali w swej codziennej ciężkiej pracy. Oficjalne otwarcie nastąpiło 21 czerwca 2014 roku. Muzeum zaadaptowano w nowym budynku na wzór staro-szachulcowej chaty, która stanowi spójne dopełnienie całości. 


Projekt powstał przy pomocy dofinansowania z UE. Pomysłodawcą jest pan Leszek Kołakowski, który jak sam podkreśla przez lata gromadził różne  przedmioty w swojej szopie. Z czasem ilość zgromadzonych artefaktów przestała się mieścić i tak powstała idea stworzenia muzeum rybołówstwa. Przewodnikiem jest sam pan Leszek, armator kutra, który oprowadza gości, pokazuje kolejne zgromadzone przedmioty i opowiada o codziennej pracy na rybackim kutrze. Dodatkowo w 2015 roku dla odwiedzających powstał mały sklepik, w którym można nabyć ciekawe pamiątki z wycieczki.


Cennik galerii rybackiej

Obiekt czynny cały rok w godzinach 10:00-20:00

Grupy zorganizowane oraz dzieci – 6 zł

Dorośli – 7 zł

Możliwość negocjacji ceny dla większej liczby odwiedzających oraz wystawienia faktury.


Adres

ul. Rybacka 1

76-107 Jezierzany koło Jarosławca

kom.: 607 073 508

kom.: 665 533 782

http://www.urybaka.info/galeria-rybacka


Rybak z krwi i kości

Pan Leszek jak mało kto zna rybackie rzemiosło. Od wielu lat jest aktywnym rybakiem, właścicielem kutra i pasjonatem morzu.

Ciekawostką zasługującą na uznanie, jest fakt zgromadzenie wszystkich przedmiotów przez właścicieli. Dzięki temu można poznać historię oraz pochodzenie danego eksponatu. Obecna ekspozycja nieustannie zwiększa się, a tym samym staje atrakcyjniejsza dla zwiedzających. Galeria Rybacka – rybołówstwo dawniej i dziś jest objęta programem Słowińskiej Grupy Rybackiej, wspierającej rozwój rybołówstwa i sektora rybnego.


Co można zobaczyć w galerii?

Zarówno stare wilki morskie jak i lądowe szczury będą zachwycone mnogością tutejszych zbiorów. Dziesiątki sieci rybackich stosowanych do połowu różnego rodzaju ryb. Kotwice, urządzenia nawigacyjne, zarówno te nowoczesnej jak GPS-y, ale przede wszystkim te tradycyjne kompasy i busole, stosowane od wieków. Mnogość przedmiotów wyposażenia jednostki morskiej: kapoki, tratwy ratunkowe, kombinezony, lampy, liny, boje, elementy łodzi i kutrów, zdjęcia… Wszystkie te eksponaty podzielone są na tematyczne działy, umożliwiające łatwiejszą systematyzację.   


Izba rybaka przedstawia chatę sprzed około stu lat. Pokazuje jak mieszkali ówcześni mieszkańcy rybackich wsi i miasteczek. Jednym z najciekawszych zakątków jest warsztat szkutnika i imponująca 6 metrowa drewniana łódka. Zajrzeliśmy także do kącika nawigatora. Tutaj można odnaleźć współczesne oraz wiekowe mapy z zaznaczonymi miejscami połowów, linią brzegową oraz głębokością morza w danym miejscu. Co jeszcze przykuło naszą uwagę? Imponująca rzeźba rybaka z zarzuconą na ramię siecią. Posąg rybaka to także jedna z wizytówek samego Jarosławca…Pomnik Rybaka w Jarosławcu


Co jeszcze? Opisywanie setek zgromadzonych tu przedmiotów jest bez sensu. Najlepszym i najciekawszym możliwym sposobem na zapoznanie się z nimi jest odwiedzenie galerii rybołówstwa osobiście. Poniżej zamieszczamy kilka fotek z wizyty i zapraszamy do zwiedzania. Warto z całą pewnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *