Jak zaplanować spływ kajakowy na mazurach -Giżycko i okolice

0 Comments

Mazury cieszą się nieustającą popularnością wśród miłośników spływów kajakowych, z uwagi na liczne urokliwe szlaki kajakarskie prowadzące przez sieć jezior i rzek połączonych siatką kanałów. Znakomitą bazę do wypadów wioślarskich stanowi Giżycko, którego atutem jest spora baza noclegowa i bliskość tras kajakarskich o różnym stopniu trudności, poczynając od krótkich i prostych odcinków, które można łatwo zaliczyć w parę godzin, aż do długich i wymagających szlaków, prowadzących przez mazurskie zbiorniki wodne.

Na spływ kajakarski warto wybrać się z własnym wyposażeniem. Należy mieć przy sobie apteczkę polową, mapę, zapas prowiantu i ubrania na zmianę. Warto spakować się w żeglarski wodoodporny worek, który zabezpieczy rzeczy przed przemoknięciem w razie wywrotki. Kajaki i kamizelki ochronne da się łatwo wypożyczyć na miejscu, chociaż wielu miłośników spływów woli korzystać z własnych, wypróbowanych rzeczy.

Wbrew pozorom wiosłowanie na kajaku to męcząca aktywność sportowa, która wymaga sporej siły i wytrzymałości. Do dłuższego spływu warto zacząć zaprawiać się na siłowni co najmniej parę tygodni wcześniej, ze szczególnym uwzględnieniem treningów na ergometrze.

Przed rozpoczęciem spływu należy mieć dokładnie opracowana trasę wycieczki, ze szczególnym uwzględnieniem drogi powrotnej do bazy noclegowej. Giżycko szczyci się rozwiniętą siatką połączeń kolejowych i autobusowych, ale zawsze lepiej upewnić się, że z wybranego punktu da się łatwo powrócić do obozu.

Jeśli wybiera się na dłuższy spływ, powinno się podzielić trasę na odcinki i zabukować sobie noclegi w punktach postojowych. Lepiej zdecydować się na krótsze szlaki dzienne, ponieważ dany odcinek może okazać się dużo trudniejszy, niż początkowo się wydawało. Poza tym pogoda nie zawsze dopisuje, a wyczerpane mięśnie potrzebują czasem nieco odpocząć i zregenerować się.

Należy pamiętać, że trudność trasy dobiera się zawsze do najsłabszego z uczestników spływu kajakowego. Najlepiej niedoświadczonych wioślarzy połączyć w jednym kajaku ze starymi wygami, a jedynki pozostawić najsilniejszym i wprawionym kajakarzom, gdyż ich obsługa wymaga więcej siły i umiejętności. Nowicjusze lub słabsi uczestnicy wycieczki powinni znaleźć się w środku grupy, tak aby nie musieli podejmować decyzji wymagających doświadczenia i wprawy, oraz by niepostrzeżenie nie odłączyli się od grupy z uwagi na wypadek lub niedotrzymywanie tempa z resztą grupy.

W przypadku, gdy na spływ wybiera się cała rodzina, najlepiej wybrać łatwe i krótkie odcinki, podczas których płynie się wraz z prądem rzeki. Na tak dobranej trasie znakomicie poradzą sobie także dzieci i seniorzy, a wyprawa sportowa okaże się świetną zabawą, a nie męczarnią.

Pływając na kajakach na trasach otaczających Giżycko uczestnicy spływu mają okazję zobaczyć z bliska niesamowite, dzikie okolice polskich jezior i rzek, kipiące życiem i pełne unikalnej flory i fauny. Przepływając przez las można nacieszyć się pięknem mazurskiej przyrody i odetchnąć świeżym powietrzem, wysyconym olejkami sosnowymi.

Jeśli trafi się na bobrowe żeremia, lepiej nie podpływać do nich zbyt blisko. Warto jednak wykorzystać taką okazję, aby z dalszej odległości przyjrzeć się projektom inżynieryjnym tych sprytnych gryzoni – przy odrobinie szczęścia uda się zaobserwować bobry podczas prac konstrukcyjnych.

Spływ kajakowy to również wielka frajda dla miłośników ornitologii. Na Mazurach występuje wiele gatunków fascynujących ptaków. Te najrzadziej spotykane często lubią przebywać na pograniczu różnych ekosystemów, np. na skraju wody i lasu lub łąki. To właśnie te miejsca, które wioślarze zobaczą poruszając się szlakami wodnymi – warto więc zabrać ze sobą mocną lornetkę.

Wszyscy, którzy lubią organizować spływy kajakowe podczas wakacji, powinni wziąć pod uwagę Giżycko podczas planowania wypadu. Niezła baza noclegowa, rozwinięta komunikacja kolejowa i autokarowa, oraz wiele tras wioślarskich otaczających miasto i ciągnących się przez pobliskie jeziora i rzeki pozwolą na wybór szlaku, który dostosowany będzie do możliwości wszystkich uczestników spływu. Wspaniała mazurska przyroda z pewnością dostarczy turystom wielu niezapomnianych przygód i wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *