Krościenko nad Dunajcem – dlaczego warto zobaczyć to miejsce.

0 Comments

Krościenko nad Dunajcem, dzięki bliskości Pienińskiego Parku Narodowego, stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w Małopolsce. To miasteczko może się pochwalić pięknym otoczeniem oraz doskonałym zagospodarowaniem, dzięki czemu tanie noclegi możemy tu znaleźć o każdej porze roku. Krościenko nad Dunajcem będzie jednocześnie ciekawym celem wycieczki dla tych, których interesuje historia i przyroda. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii – Krościenko nad Dunajcem i jego dzieje
Krościenko nad Dunajcem może się pochwalić pięknym położeniem. Dolina Dunajca zachwyca wspaniałymi widokami, a liczne szlaki sprawiają, że z tego letniska można urządzać wycieczki w Pieniny, Gorce oraz w Beskid Sądecki. Po letnisku, które jeszcze nie tak dawno cieszyło się prawami miejskimi, można też wędrować śladami historii. Wszak Krościenko nad Dunajcem to ośrodek o długiej i ciekawej przeszłości. Już w połowie XIV wieku miejscowość ta mogła się pochwalić prawami miejskimi. Od XVI wieku aż do rozbiorów, było Krościenko bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym. W XVIII wieku doceniono lecznicze właściwości tutejszych wód, jednak większej kariery jako uzdrowisko miejscowość tanie zdołała zrobić. Jest za to wspaniałym punktem wypadowym w góry oraz letniskiem, na terenie którego można wypocząć w ciszy, spokoju oraz w przepięknej scenerii.

Krościenko nad Dunajcem i jego zabytki
Wycieczki po tym miasteczku mogą się dla każdego z nas okazać ciekawą lekcją historii, a zabytkowych obiektów jest tu sporo. Krościenko nad Dunajcem to ciekawy układ urbanistyczny oraz perełki dawnej architektury, które przypominają nam o długich dziejach tej miejscowości. Drewniane domy, które wciąż można podziwiać w rejonie rynku, to cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Dumą Krościenka jest też tak interesujący zabytek sztuki sakralnej, jakim jest wznoszący się w pobliżu rynku kościół parafialny Wszystkich Świętych. Jego najstarsza (czyli gotyckie prezbiterium) część pochodzi z XIV wieku, z kolei renesansowa nawa może się pochwalić XVI-wiecznym rodowodem. We wnętrzu tej wiekowej budowli można ujrzeć wiele ciekawych dzieł sztuki, w tym cenne fragmenty gotyckich polichromii z przełomu XIV i XV wieku.

Co warto zobaczyć w okolicy?
Krościenko nad Dunajcem to idealne miejsce na urlop w Pieninach. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wiele ciekawych wypraw po okolicy. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas? Dla miłośników górskich wędrówek, przyrody i aktywnego wypoczynku, kuszącym celem niejednej wycieczki będzie pobliski Pieniński Park Narodowy. Jego najcenniejszym skarbem jest przełom Dunajca, znany głównie dzięki spływom flisackimi łodziami. Wycieczki na Sokolice i Trzy Korowy, wędrówki w pobliski masyw Radziejowej, należący już do Beskidu Sądeckiego – oto wybrane propozycje dla aktywnych. A co z krajoznawcami? Dla nich ciekawym celem wycieczki będzie pobliska Szczawnica – znane uzdrowisko, które może się pochwalić wspaniałą zabudową. Wart odwiedzić też Kluszkowce oraz turystyczną osadę Czorsztyn. Jezioro Czortszyńskie oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy to kolejne atrakcje, dzięki którym wypoczynek w rejonie Krościenka stanie się dla każdego z nas wspaniałą przygodą.

Krościenko nad Dunajcem to wyjątkowe miejsce, które oferuje nam wiele możliwości spędzania wolnego czasu Tu każdy z nas, bez względu na wiek i zainteresowania, znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *