Muzeum bursztynu w Jarosławcu

0 Comments

Muzeum bursztynu w Jarosławcu (gmina Postomino, zachodniopomorskie) jest kolejną obowiązkową pozycją na turystycznej mapie polskiego morza. Jarosławiec słynie głównie z bazy agroturystycznej i znany jest jako miejscowość letniskowa. Jarosławiec to jednak coś więcej. To swoista kolebka kultury nadmorskiej, dzięki rozsławianiu jednego z najbardziej znanych symbolów kojarzonych z morskimi klimatami – bursztynem. Turyści mogą bowiem zwiedzać przepiękne Muzeum Bursztynu, które warto odwiedzić wybierając się na wakacje w te okolice.

Muzeum w Jarosławcu – krótki rys historyczny

Muzeum bursztynu w Jarosławcu ma charakter prywatny. Zostało powołane do życia w roku 2013 przez miłośników tej wyjątkowej formy skamieliny. Muzeum posiada 1500 eksponatów i ulokowane jest na dwustu metrach kwadratowych przestrzeni. Budynek mieści się przy ulicy Nadmorskiej 1. Pierwsi zwiedzający mogli przekonać się o jego wyjątkowości w czerwcu 2014 roku, kiedy to zostało oficjalnie otworzone. Powstało z prywatnej inicjatywy. Przedstawia świat bursztynu, ewolucję na przestrzeni dziejów oraz bardzo ciekawe okazy i fotografie. Wszystko to oprawione w bajkowej niemalże scenerii.

Cel założenia

Celem, który przyświecał założycielowi była chęć wyniesienia bursztynu do należnej mu wysokiej rangi i zerwanie z niesłuszną opinią tandetnego ozdobnika. Muzeum w Jarosławcu opowiada całą historię tego kamienia, ukazuje jego piękno i wyjątkowość – eksponaty jako symbole świadczące o ponad czterdziestu milionach istnienia świata. Muzeum przedstawia niesamowitą i wyjątkową historię Ziemi, która skrywana jest w uroczych kamieniach. W miejscu tym dowiemy się wszystkiego o bursztynie, poznamy jego najpiękniejsze inklinacje oraz zapoznamy się z jego umiejscowieniem zarówno na terenie Polski, jak i świata. Zamiarem muzeum jest przeniesienie widza w świat historii i zatopienie jego zmysłów w pięknie skamieniałej żywicy. 

Muzeum – jak wygląda

Muzeum bursztynu w Jarosławcu wyróżnia się odmiennością i zachwyca nowatorskim podejściem do wyeksponowania swoich dóbr. Ci, co myślą, że wejdą do kolejnego niezbyt ciekawego miejsca, w którym zwiedzą licznie nudnie urządzone gabloty, z których bije za dużo treści, poczują się bardzo miło zaskoczeni. Muzeum ma bowiem całkowicie odmienne i kreatywne podejście do przedstawiania swoich eksponatów. Wystawy wciągają widza w swoistą podróż, która zachwyca bogactwem doznań zmysłowych. Eksponaty nie są tu ułożone w sposób tradycyjny. Tworzą całą scenerię, krainy tematyczne, które wręcz przepełniają pomieszczenia i zachwycają bogactwem kolorów oraz różnorodnych form. Przemierzanie muzeum przypomina bajkową podróż przez krainę pełną piękna i niesamowitych widoków.

Zwiedzanie

Zwiedzanie piękna tego kamienia w muzeum w Jarosławcu zostało podzielone na trzy tematyczne wystawy. Pierwszą jest „bursztynowy las”, który stanowi podróż do przeszłości. Zwiedzający cofają się do momentu narodzin bursztynu bałtyckiego, czyli ponad czterdzieści milionów lat wstecz. Wystawa została przygotowana w formie lasu, którym przedzierają się zwiedzający. W trakcie wędrówki można podziwiać ściekającą po drzewach żywicę i obserwować w jaki sposób tworzą się rozmaite formy. Głównym zadaniem jest zapoznanie zwiedzającego, który nie posiada żadnej wiedzy dotyczącej tego minerału, z historią i charakterystyką skamieniałej żywicy. Druga wystawa to „kopalnia”, do której dostajemy się schodząc w dół. Tutaj można podziwiać największe eksponaty, w tym ważący aż 2906 g niezwykły okaz bursztynu bałtyckiego. Zwiedzający dowie się w tej części gdzie znajdują się największe złoża bursztynu, jak wygląda jego wędrówka, a także zapozna się z dawnymi i obecnymi metodami jego wydobywania. Wśród zbiorów można zwiedzić także prawdziwą perełkę – niebieski bursztyn. Trzecia wystawa przedstawia „inkluzje”, czyli bursztyny, w których znajdują się ciała obce. Znajdziemy tu okazy, które przechowały szczątki fauny i flory w prawie niezmienionej formie do naszych czasów. Zwiedzanie tej części to symboliczne wejście w kapsułę czasu i poznanie niektórych gatunków przyrodniczych, które istniały w prastarych dziejach, a dzięki zatopieniu w bursztynie możemy zobaczyć dokładnie jak wyglądały.

Dlaczego bursztyn?

Bursztyn znany jest chyba każdemu. Niemal każdy od razu kojarzy go z rejonami morskimi i bałtyckimi plażami. Co takiego zawiera w sobie, że doczekał się muzeum? Czy jest tylko symbolem morskiej aury czy nosi w sobie o wiele większą wartość? Najprościej mówiąc, bursztyn to ozdobny kamień, zwany także jantar lub amber. Stanowi on skamieniałą formę żywicy, czyli substancji wydzielanej przez rośliny iglaste. Jednak to, co wyróżnia ten minerał i świadczy o jego wartości, która decyduje o tym, że zasłużył on na posiadanie swojego muzeum, to fakt liczenia sobie przynajmniej czterdzieści milionów lat, dzięki temu stanowi imponujący relikt dziejów i historii świata. Najbardziej znaną postacią bursztynu jest kamień o barwie przypominającej odcień piwa. Jednak występują one w różnorodnych formach kolorystycznych i kształtach. Możemy spotkać się z przedmiotami w barwach niebieskawych, mlecznych, żółtych czy zielonych. 

Do tego, w muzeum odbywają się wystawy czasowe i okolicznościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *