Najciekawsze atrakcje Pienin – Szczawnica i Janosikowy Szlak

0 Comments

Sosna na skale - Sokolica

Bezcenne skarby przyrody, wspaniałe widoki oraz gęsta sieć szlaków pieszych, dzięki którym można urządzać ciekawe wycieczki – oto czynniki, dzięki którym Pieniny stały się górami niezwykle atrakcyjnymi dla wielu miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. W tej części kraju nudzić się nie można, a czekające w Pieninach atrakcje mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Na co warto zwrócić uwagę w tych górach?

Pieniny to wyjątkowe pasmo górskie, które można poznawać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych punktów wypadowych w te góry jest Szczawnica – znane uzdrowisko, które może się pochwalić doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Tanie noclegi można też znaleźć w takich miejscowościach, jak Jaworki, Sromowce oraz Krościenko nad Dunajcem. Z każdej z tych miejscowości można urządzać ciekawe wycieczki, w czasie których można cieszyć się zarówno bogactwem przyrody, jak i wspaniałymi widokami. Jakie atrakcje w tych górach zasługują na szczególne wyróżnienie? Dla wielu turystów nie lada gratką są wędrówki po terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Kto chce poznać potęgę Pienin, ten koniecznie powinien wdrapać się na Trzy Korony oraz zdobyć szczyt Sokolicy. Pieniny mogą się też pochwalić wspaniałymi wąwozami, takimi jak Wąwóz Szopczański czy Wąwóz Homole. 

Dla tych, którzy wolą korzystać ze wsparcia wyciągów, idealnym miejscem na wypoczynek w górach może się okazać szczyt Palenicy. Z góry tej można podziwiać zarówno Szczawnicę, jak i imponujący masyw Trzech Koron. Góra ta jest jednocześnie ważnym ośrodkiem sportów zimowych, zatem turyści o każdej porze roku będą mogli w ciekawy sposób spędzać wolny czas na jej zboczach. Kto w czasie wycieczki w Pieniny chce nacieszyć się pięknymi widokami, a jednocześnie poznać sporo miejscowych legend, ten powinien skorzystać z tak ciekawej atrakcji, jaką jest spływ Dunajcem. Odbywa się on tradycyjnymi łodziami flisackimi, z których można podziwiać masyw Trzech Koron oraz malowniczy przełom Dunajca. Dodatkową atrakcją w czasie takiego spływu są opowieści, które snują w czasie rejsu flisacy. Taka podróż na długo pozostaje w pamięci i sprawia, że wizyta w Pieninach każdemu dostarcza niezapomnianych wrażeń i ogromnych emocji.

Szczawnica

Dla jednych Szczawnica jest popularnym uzdrowiskiem, dla innych – ośrodkiem turystycznym, z którego można urządzać wycieczki w Pieniny lub w Beskid Sądecki. Jedni przybywają tu, by wypocząć w pięknym otoczeniu, inni chcą tu spędzić aktywne wczasy. Każdy, kto postawi na urlop w tym kurorcie, będzie mógł nacieszyć się widokiem wielu cennych zabytków oraz spacerować po miejscach, z których roztaczają się niezapomniane widoki. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tej miejscowości?

Szczawnica swą sławę zawdzięcza kwaśnym wodom, których lecznicze właściwości odkryto tu ponad 200 lat temu. Dzięki temu już w XIX wieku Szczawnica mogła się cieszyć wielkim powodzeniem jako uzdrowisko, na terenie którego chętnie spędzali czas kuracjusze z różnych zakątków Europy. Do dziś o tym okresie przypominają nam liczne wille i pensjonaty, w gronie których nie brakuje cennych perełek XIX-wiecznej architektury. Szczawnica może się też pochwalić pijalnią wód oraz malowniczym parkiem zdrojowym, kuszą też spacerowe tereny, urządzone nad potokiem Grajcarkiem. Duma miejscowości jest Palenica – ciekawy szczyt, na który można się dostać albo na własnych nogach, albo wyciągiem. Z Palenicy roztacza się wspaniały widok zarówno na centrum uzdrowiska, jak i na pobliskie Pieniny z Trzema Koronami jako najważniejszą ozdoba lokalnego krajobrazu. 

Szczawnica przyciąga też malowniczą doliną Dunajca, którego przełom można pokonać podczas spływu flisackimi łodziami. W miejscowości tej panują doskonałe warunki dla tych, którzy postawili na kajakarstwo górskie, jak i dla tych, którzy wolą urządzać rowerowe wycieczki po okolicy. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł wędrować po pobliskim Pienińskim Parku Narodowym, wybrać się na wędrówkę po Wąwozie Homole lub postawić na wycieczkę do Czerwonego Klasztoru, znajdującego się już po słowackiej stronie granicy. Kuszą też spływy Dunajcem oraz ciekawe zabytki, które można ujrzeć w pobliskich miejscowościach, m. in. w Krościenku nad Dunajcem, w Czorsztynie oraz w Niedzicy. Wszystkie te atrakcje sprawiają, iż wypoczynek w Szczawnicy każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń, a jednocześnie pozwoli odpocząć od codziennych problemów.

Janosikowy Szlak

Wśród wielu szlaków tematycznych, dzięki którym można wędrować po Polsce śladem wybranych atrakcji, miejsce wyjątkowe zajmuje Szlak Janosikowy. Ta interesująca trasa turystyczna prowadzi nas do tych miejsc, które związane są ze słynnym zbójnikiem. Trasa takiej wycieczki może oczarować każdego miłośnika gór, gdyż Szlak Janosikowy prowadzi i przez Pieniny, i przez Tatry. Dodatkowo szlak ten zahacza o Gorce – piękne pasmo górskie, któremu również warto poświęcić swój czas. A jakie miejscowości i atrakcje czekają na tych turystów, którzy wybiorą się w podróż śladami znanego zbójnika?

Szlak Janosikowy zaczyna się w Chochołowie, kończy w Czerwonym Klasztorze, leżącym już na terenie Słowacji. Na trasie tej nie brak ciekawych miejsc i malowniczych zakątków, które urzekają i pięknymi widokami, i cennymi perełkami architektury. Już sam Chochołów, znany jako żywy skansen, może wzbudzić zachwyt swą zabudową. Wiele ciekawych zabytków drewnianej architektury czeka też w Zakopanem – mieście, które nie bez powodu stało si stolicą Podhala. 

W czasie wycieczki śladami Janosika warto się też wybrać do Nowego Targu, znanego z Muzeum Podhalańskiego, oraz do Dębna Podhalańskiego, którego najcenniejszym skarbem jest drewniany kościół – wyjątkowo cenny zabytek architektury sakralnej, przyciągający zarówno ciekawą sylwetką, jak i bogatym wystrojem wnętrza. Szlak ten prowadzi również do Czorsztyna, znanego z malowniczych ruin zamku, oraz do Krościenka nad Dunajcem, urzekającego swą małomiasteczkową zabudową. Wycieczkę szlakiem znanego zbójnika można zakończyć w Szczawnicy, można też powędrować dalej, w stronę Czerwonego Klasztoru, leżącego już na terenie Słowacji. Cała wyprawa może się okazać nie lada gratką dla miłośników pięknych widoków i cennych zabytków architektury, warto zatem wybrać się na taką trasę turystyczną w trakcie swych wakacyjnych wojaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *