Posąg rybaka z Jarosławca

0 Comments

Jarosławiec to malownicza rybacka miejscowość nad polskim morzem. Corocznie przyciąga swym urokiem, pięknymi widokami oraz piaszczystą plażą licznych turystów. Jednym z obowiązkowych punktów i miejscem wielu sesji fotograficznych stał się pomnik rybaka. Postawiony w 2013 na placu przed latarnią morską, przedstawia rybaka ubranego w historyczny strój wyciągającego sieć pełną złowionych ryb. Sama rzeźba jest nawiązaniem do rybackich korzeni Jarosławca, z czasów kiedy był małą rybacką osadą. 

Rybak z Jarosławca oddaje cały charakter ciężkiej pracy, jaką przez wieki musieli wykonywać tutejsi mieszkańcy. Twarz usiana zmarszczkami, długie kręcone wąsy oraz tradycyjna fajka w ustach, podkreślają trud włożonej pracy. Ubrany w charakterystyczny strój: na głowie zarzucona czapka o szerokim rondzie, podwinięta do tyłu. Długa rozpinana kurtka, spod której wystaje ciepły sweter podciągnięty pod samą szyję. Szerokie spodnie na udach, zwężane od kolan i skórzane buty. 

Pomnik rybaka został odlany z brązu przez jednego ze znanych polskich artystów Roberta Sobocińskiego.  Rzeźba powstała w 2013 roku, kosztowała 80 tysięcy i stała się prawdziwym hitem, ogromną atrakcją dla odwiedzających. Każdego lata rzesze turystów robią sobie przysłowiowe selfie na jego tle. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *